Rowerowy zakątek

rowerowe rozważania

Rowerzyści na chodnikach?

images (4).jpgSkąd takie zachowania? Ruch na ulicach jest coraz większy, a kierowcy coraz bardziej nerwowo reagują na rowerzystów. Wyprzedzanie jednośladów jest kłopotliwe, a nowy przepis mówiący, że 2 rowery mogą jechać obok siebie jak normalny pojazd samochodowy, zajmując całą szerokość pasa, irytuje bardzo wielu. Niektórzy zaś nie są świadomi jego wprowadzenia i posądzają rowerzystów o łamanie prawa. Wzajemna niechęć rośnie, tak jak rośnie agresja wśród kierowców.

 

Wielu rowerzystów zwyczajnie boi się wyjeżdżać na ruchliwą jezdnię. Wolą newralgiczny odcinek ominąć, jadąc chodnikiem. Większość liczy, że nie spotka w tym czasie funkcjonariuszy straży miejskiej lub policji, niektórzy zaś, szczególnie młodsi, zwyczajnie nie wiedzą, że jest to zabronione.

 

Nawet jeśli takie zachowania są umotywowane i w pewien sposób zrozumiałe, nie zmienia to faktu, że pozostają one niezgodne z prawem, a przy tym również są niebezpieczne. Jeśli więc nie jesteś pewien swoich umiejętności i nie czujesz się na siłach, by uczestniczyć w ruchu drogowym – przesiądź się na komunikacją miejską lub przemieszczaj się pieszo. Rower zostaw zaś na leśne wycieczki. Będzie to z pożytkiem dla Ciebie i innych, także dla grupy rowerzystów ogółem, która nie potrzebuje, by psuto jej opinię nieodpowiedzialnymi zachowaniami.