Rowerowy zakątek

akcesoria

Kiedy warto kupować profesjnalne buty rowerowe?

284327514_832c540203_z.jpgOdpowiedź nie jest jednoznaczna. Buty nie musza być profesjonalne, jednak pod warunkiem, że albo nie jeździsz zbyt dużo - albo masz zwykłe buty sportowe, które mają wszystkie niezbędne cechy. Spełnienie drugiego warunku wcale nie jest jednak tak łatwe, jak mogłoby się wydawać i zwykle wygodniejszym wyjściem okazuje się po prostu kupienie specjalnych butów rowerowych. Można zatem powiedzieć, że tak - buty rowerowe są niezbędne do jazdy na dłuższe dystanse.

Jakie są owe cechy, które powinno posiadać tego typu obuwie? Przede wszystkim buty do jazdy na rowerze powinny być właściwie dopasowane do stopy. Musza do niej ściśle przylegać i nie powinny się poruszać ani przemieszczać podczas, gdy nogi naciskają na pedały. Ich cholewka nie powinna być zbyt wysoka. Mają odsłaniać kostkę, tak by nic nie uciskało i nie obcierało. Zbyt wysokie buty zablokują też nogę, co nie będzie wygodne i może prowadzić do nadwyrężeń.

Bardzo istotna jest podeszwa. Powinna być gruba i twarda. W zbyt cienkiej stopa bardziej się męczy. Podczas jej zbędnego wyginania tracimy niepotrzebnie energię, a dodatkowo ścięgna naciągają się. Buty rowerowe mają odporne na ścieranie, twarde i grube podeszwy. które są odpowiednio wyprofilowane do jazdy.

Jeśli potrafisz dobrać obuwie o odpowiedniej cholewce i podeszwie, które dodatkowo nie będzie sznurowane i będzie wykonane z przepuszczalnego materiału - specjalistyczne buty rowerowe nie będą Ci potrzebne. Z doświadczenia wiemy jednak, że zwykle nie jest to łatwe i lepiej jest wybrać się do sklepu bo wyposażenie dla kolarzy.